Yeşil Çayın Faydaları » Faydalari.gen.tr

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları ilk olarak antik çağlarda keşfedilmiştir. Bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan, yeşil çay faydaları, kanserden koruması, yüksek kolesterol, kalp hastalıklarından korunma  ve enfeksiyon hastalıkları tedavisinde kullanılması dikkat çekiyor. 

Günde 3 bardak kadar düzenli olarak tüketilen yeşil çayın kalp krizi riskini %10 düşürmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar da damar tıkanıklığı riskini de düşürdüğü görülmektedir. Kroner arter hastalığına yakalanma riskini azalttığı da yeşil çayın faydaları arasında yer almaktadır. Bağırsak iltihabı hastalıklarında  tedaviye destek amaçlı kullanılan yeşil çayın, cilde etkileri de oldukça şaşırtıcı. Cilt ve saç sağlığını korumak konusunda güzellik uzmanlarının önerileri arasında yer almaktadır.

Yeşil Çayın Kansere Etkisi

Yeşil çayın kanser konusunda ki faydaları da önemli ölçüde dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar da düzenli olarak yeşil çay tüketen ülkelerde ki kanser hastalığının ortaya çıkma oranları, yeşil çay

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

tüketimi az olan ülkelere oranla daha az olduğu yönünde. Yapılan araştırmalarda ki sonuçlar incelendiğinde elde edilen ilk veriler yeşil çay içerisinde  bulunan “polifenoller” isimli maddenin, kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurduğu ve hücrelerin yenilenmesinde rol oynadığı yönünde. Farklı  aşamalarda ki meme kanseri ile mücadele eden bir takım kadın üzerindeki araştırma sonucu ise düzenli olarak yeşil çay tüketen kadınlardaki kanserli  hücre yayılma oranı diğerlerine göre daha az olduğu yönünde. Daha büyük çaplı bir araştırmanın verdiği istatiksel sonuçlar ise  şöyle; günde 3 bardak  yeşil çay içen kadınların meme kanserine yakalanma riski içmeyenlere oranla %37 daha az.

Laboratuvar ortamında yapılan araştırmaların bazıları yeşil çayda bulunan polifenollerin mide kanseri oluşma riskini düşürdüğü ortaya koyarken,  Japonya’da 26 bin erkek ve kadın üzerine yapılan bir diğer araştırmada yeşil çayla mide kanseri arasında herhangi bir bağlantı olmadığı sonucu elde  edilmiş. Bu alanda kesin bir sonuç için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Yeşil Çayın Zararı Var mı?

Diğer bitkisel ürünler gibi yeşil çay da kontrollü tüketilmelidir ve aşırı tüketimi bazı yan etkilere yol açabilir. Uzmanlar, günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içmenin sinirlilik, uyku problemleri, baş ağrısı, reflü ağrıları, baş dönmesi, kulak çınlaması, zihin karışıklığı, ishal ve kusma gibi bazı yan etkilere neden olabileceğinin altını çiziyor.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde düzenli olarak yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Yeşil çayda bulunan kafein, vücudun hassas olduğu bu gibi dönemlerde önerilmemektedir.

Anemi hastaları, kaygı bozukluğu bulunanlar, kanama sorunu bulunanlar, kalp ritim bozukluğu olanlar, ishal olanlar, yüksek tansiyon hastaları, karaciğer hastalığı bulunanlar ve kemik zayıflığı yaşayanlar yeşil çayı doktora danışmadan tüketmemelidir.

Yeşil çay doğum kontrol hapları, bazı antibiyotikler, kalp ilaçları, östrojen ilaçları, lityum ve sakinleştirici ilaçlar, depresyon ilaçları ve diğer bazı ilaçlarla etkileşime geçtiğinden herhangi bir nedenle düzenli ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.