Sarımsağın Faydaları » Faydalari.gen.tr

Sarımsağın Faydaları

Günlük yaşantımızda çok fazla tüketmediğimiz sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde bulunan vitaminleri duyunca çok şaşıracaksınız. Sarımsağın faydalarına üretimi hakkında bilgi vererek başlayabiliriz. Ülkemizde Kastamonu çevresinde üretimi yapılan ve boyu 25 ila 30 cm arasında değişen sarımsak doğru kullanımında faydalı yanlış kullanımında ise zararlı olabilecek bir bitkidir.

Bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili olmakla birlikte kolesterol seviyelerini de düzenleyebilmektedir. Bunların yanında grip, asttım, nezle, ses kısılması, bademcik ve romatizma hastalıklarına, öksürük ve bronşite, eklem hastalıklarına iyi geldiği ön plana çıkmaktadır. Ateşi düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Damar tıkanıklığını engellemektedir.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Alphan “Sarımsak çiğnenerek yenildiği takdirde kanser riskini azaltır.” demiştir. Kalp krizi ve  beyin kanaması riskini de  azaltır.

Günde 2 diş sarımsak çiğneyerek yenilirse yukarıda belirtildiği gibi kanser, kalp krizi, beyin kanaması riskini azaltır, tansiyonu kontrol altına alır.

Fazla tüketimi de zararlı olabilmektedir. Çiğ sarımsağın direk olarak tüketilmesi zarar verebilir. Çiğ sarımsağın asitli ve tahriş edici özellikleri bazı  ayrıştırıcılarla giderilebilmektedir.  Bazı bölgelerde alkol, süt ve ya su ile karıştırılabilmektedir.

Sarımsağın saça uygulanması halinde faydalı olabileceği son yıllarda çok fazla dile getirilmektedir. Birçok saç bakım kremi, saç boyası, maskeler,  şampuanlar ve benzeri ürünlerde  sarımsak belli bir oranda kullanılabilmektedir. Sarımsak saçları güçlendirmesi, rengini canlandırması, uçların  kırılma oranını düşürmesi ile de biliniyor.

Sarımsağın Güneydoğu Asya’dan dünyaya yayılmış olduğu düşünülmektedir. Mısır piramitlerindeki işçilere yapım aşamasında hastalanmamaları için sarımsak yedirildiği öne sürülmüş, buna dair belgeler de gün yüzüne çıkmıştır.

Günümüzde gıda olarak tüketilmekte olan sarımsak ilaç endüstrisinde de kullanılmaktadır. AIDS ve kanser gibi hastalıkların ilaç üretim çalışmalarında sarımsak içeren bileşenler kullanıldığı bilinmektedir. Sarımsak içerisinde sakkaroz ve glikoz şekerleri, A, B, C, E vitaminleri ve allicin bulundurmaktadır. Allicin sarımsağın faydalarının ana kaynağı olarak görülmektedir. Sarımsağın ezildiğinde ve ya kesildiğinde bir enzimatik reaksiyonla ortaya çıkardığı allicin sarımsağın zararlı saldırılara karşı kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Allicin’in antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.

Sarımsak taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir. Batı’da bazı bilim çevreleri sarımsağı kokusuz tabletler şeklinde bir ilaç olarak kullanılması amacıyla üretime geçirmişlerdir. Sarımsak yukarıda belirtildiği gibi “sarımsak tabletleri” şeklinde de kullanılabilir. Sarımsağın rahatsız edebilen kokusundan şikayetçi olan insanlar sarımsak tabletlerini tercih edebilmektedirler. Her gün sarımsak yemenizi gerektirmeyen tabletler vücut içerisinde çözüldüğü için koku oluşturmamaktadır. Bu etkenler de göz önüne alınarak düşünülse de sarımsağın faydasının en fazla görüldüğü tüketim şekli çiğneyerek tüketilmesidir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.