Muzun Faydaları » Faydalari.gen.tr

Muzun Faydaları

Yediden yetmişe herkezin severek tükettiği bir meyve olan muzun sağlığımıza sayısız faydası vardır. Bu meyvenin en büyük özelliklerinden birisi ise yılın her mevsimi temin edilebilmektedir. Muzun bu kadar çok tüketilmesinin başlıca sebeplerinden biriside muzun içerdiği besin değerlerine oranla fiyatının
ekonomik olmasıdır. Muz içerdiği besin değerleri açısından oldukça zengin olduğundan depresyon, premenstrüel sendrom ve mevsimsel duygulanım bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde oldukça faydalı olduğu üzerinde bir çok fikir birliği vardır.

Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

Muz yetiştirildiği bölgelere göre farklı isimlere sahip olmuştur. Hindistan’da  bilgelerin muz bitkilerinin gölgesi altında meditasyon yapmasından  dolayı muza  “Akıllı Adam Meyvesi” denmiştir. Araplar ise toplu halde duran muzu bir el ve  parmaklarına benzettikleri için muza parmak anlamına  gelen “banan”
ismini vermişlerdir. Bu meyve yetiştiği bölgelere göre renk ve boyut farklılığı  gösterebilmektedir. Yeryüzünde 600’den fazla muz çeşiti olduğu  bilinmektedir. Olgunlaştıkları zaman sarı, kırmızı ya da mor renkte olabilmektedir. Muz dalından koparıldıktan sonra hızla olgunlaşabilen bir  meyvedir. Oluşumunu  tamamlandığında içindeki nişasta şekere dönüşür ve bu da muzun tatlılaşmasını sağlar.

Muz bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif içerir. Glikoz, laktoz, maltoz, galaktoz, sukroz, fruktoz ve nişasta gibi şekerler içerir. Muz ayrıca  riboflavin, A vitamini, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini gibi vitaminler ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor,
bakır, çinko ve florür gibi mineraller açısından zengindir. Muz içinde glisin, triptofan, lizin, lösin, treonin, arginin gibi temel amino asitler de  bulunmaktadır. Orta boy bir muz yaklaşık 100 kalori içerirken büyük boy bir muz yaklaşık 125 kalori içerir. Muz oldukça sağlıklı ve enerji düzeyi  yüksek bir meyvedir.

Şimdide bu kadar değerli olan muzun faydalarından bahsedelim.
– Muz tam bir enerji kaynağıdır. Yemek yemede sıkıntı çeken kişilerin muz tüketilmesi önerilir çünkü gerekli olan enerjiyi bu meyveden sağlayabilirler.
– İçerdiği lif olarak oldukça zengindir ve kabızlığı gidermekte oldukça etkilidir.
– Muz depresyon gidericidir.
– İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kalbimizi çeşitli rahatsızlıklardan korur.
Mide ülserine karşı oldukça faydalıdır.
– Sigaranın bırakılmasında oldukça etkilidir. Muz içerdiği B-6 ve B-12 vitaminleri sayesinde nikotin eksikliği hissini azaltır.
– Bol vanilya içeren muz saçların yumuşamasına yardımcı olur.
– Muz böbrek kanserini önleme konusunda oldukça faydalıdır.
– Muz erkeklerin cinsel yaşamdaki üretkenliklerini artırır.
– Sivrisinek ısırıklarınında yaranın üzerine muz kabuğu konulduğu zaman kaşınma ve ağrı hissini gidermektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.