Maydanozun Faydaları » Faydalari.gen.tr

Maydanozun Faydaları

Maydanoz birçok yemeğimizi eşsiz lezzeti ile lezzetlendirdiği gibi aynı zamanda sağlığımıza da birçok faydası bulunmaktadır. Maydanozun faydaları, şişkinlik, hazımsızlık, adet düzensizliği gibi birçok sağlık sorunu üzerinde çok önemli tedavi edici etkisi vardır. maydanoz bitkinin kökten uca her parçası tıbbi olarak kullanılabilmektedir.

Maydanozun faydaları ndan biri de kan basıncını düşürmeye ve yüksek tansiyona bağlı olan hastalıklara karşı korunmaya yarar. Damar içlerindeki kalıntı kanın çözülmesini sağlayarak damarı temizlediği de  maydanozun diğer bir faydası olarak bilinmektedir. Cinsel fonksiyonların düzenli çalışmasına da oldukça faydası dokunur. Maydanoz bitkisi tüketildiği takdirde vücutta oluşabilecek tümörlerin engellenmesinde de rol oynar. Sağırlık, kulak enfeksiyonları, sindirim problemleri, kansızlık, safra taşı,  böcek ısırıkları, karaciğer tıkanıklığı, çürükler ve benzeri tüm sağlı problemleri üzerinde büyük faydalar sağlamaktadır. Aynı zamanda da dişlerin güçlenmesini sağlaması ve kilo vermede de çok büyük bir rol oyanamsı maydanozun diğer faydalarındandır..

Maydanozun Faydaları

Maydanozun Faydaları

Kurutulmuş Maydanozun Faydaları

Kurutulmuş hali de birçok hastalığa şifa olabilmektedir. Kurutulmuş maydanoz sindirim sistemi bozukluklarını ve üreme sistemi enfeksiyonlarını da  tedavi etmek için kullanılabilir. Maydanoz mucizevi bir bitkidir. Aynı zamanda kolay ulaşılabilen bir ecza dolabıdır insanlar için. Maydonuzun  faydalarını incelediğimizde  adeta bir şifa olduğunu görmekteyiz. maydanoz suyu ödem atmada etkilidir. Vitaminler açısından da zengin bir besin  kaynağı olan maydanoz A, C ve K vitaminlerini bünyesinde bulundurmaktadır. çinde yüksek oranda kalsiyum ve potasyum da bulundurur. Safra taşı  ve böbrek taşının vücüttan atılmasında maydanozun idrar sökücü özelliği fayda sağlamaktadır. maydanoz suyu öksürük ve siinüzite de iyi gelmektedir.  Hastalık sebebiyle vücutta biriken mukusun atılmasında yardımcı olmaktadır.

Gaz sorunu yaşayan insanlar da maydanoz ile şifa bulabilmektedirler. maydanoz bunların yanında göz sağlığı, diş sağlığı, cilt sağlığı, kanserden  korunma, kilo verme kalp sağlığı, böbrek sağlığı gibi sayısız alanda faydalı olan bir bitkidir. Fakat kullanımından önce doktora danışmanız da sizin  iyiliğiz için gereklidir. maydanoz ağustos ile eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan 30-40 cm boylarında iki yıllık otsu türden bir bitkidir.  Gövdeleri tügzüz dim içi boş ve çok dallıdır. Kokusu çok kendine özgüdür.

You may also like...

1 Response

  1. Arif diyor ki:

    Çok ilginç maydonuzun bu kadar faydasının olacağına inanmazdım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.