Kitap Okumanın Faydaları » Faydalari.gen.tr

Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumanın faydaları arasında en dikkat çeken tartışılmasız zamanı en verimli geçirme yöntemlerinden birisi olmasıdır. Kitap okumak insana hiç farkında olmadığı çoğu fayda sağlar. Bizler yorgun argın koltuğa uzanıp televizyon kumandasını elimize almayı tercih etsekte kitap alışkanlığı kazanmak, bu tür boşluklarımızı kitap okuyarak geçirmek bizler için oldukça faydalıolacaktır. Peki ne işe yarar bu kitap. Özellikle küçük yaşta kitap okumaya başlayan insanların hayal dünyaları, yaratıcılığı her zaman için bizlerden daha geniş olmaktadır. Günümüz teknolojisine ulaşabilmekte eski zamanların hayal ürünü değil miydi? Kitap okumak kişinin okuma hızını artırmaktadır. “Okuma hızımızın artması bize ne fayda sağlar ki?” diye düşünmeden ben açıklayayim. Bir gün içerisinde o kadar çok şey okuyoruz ki, gazate, evraklar, sosyal paylaşımlar, haberler vs. Peki bunlara ayırdığımız zamanın hızlı okuma sayesinde azaldığını düşünürsek kendimiz için daha fazla ayırma şansına sahip olabiliriz. Kitap okumanın en büyük faydalarından bir tanesi de, kendi dünyamızdan çıkıp yazarın dünyasına girmemizi sağlar. Yani gün içerisinde çok kısa bir sürede olsa kendi dertlerimizi unutup kitapla bütünleşmemizi sağlar. Ve unutmayalım ki kitaplar bizler için en doğru ve en güvenilir bilgi kaynaklarıdır.

Kitap Okumanın Faydaları Başlıca;

– Kitaplar insanların en büyük dostudur. Hiçbir zaman için bizi yalnız bırakmaz. Tek kaldığımız, canımızın sıkıldığı her anda vaktimizin güzel geçmesini sağlamaktadır.

– Herkesin bir yaşamı vardır sözü kitap okuyanları hiçbir zaman için kapsamaz. Çünkü kitap okuyanlar her okuduğu romanda kendisine bir karakter oturtarak yeniden can bulur.

– Kitaplar gerektiği gibi faydalanırsak hem zamanımızı hoş geçiririz hemde birşeyler öğrenebiliriz. ,

– Kitapların en büyük faydalarından birisi sizleri çoğu boş insanın önüne geçirir. Nasıl mı? Sinema sektörünün son zamanlar etkileyici konu bulamamasının sonuçlarından bir tanesi romanları beyaz perdeye aktarmaya çabalarıdır. İnsanlar etkileyici bir romanı bir yönetmenin süzgeçinden geçirdiği kadarını izlerken siz çok daha nitelikli hali olan kitaplardan daha çok haz alabilirsizin.

– Kitap okumak düşünce gücünü geliştirir. Hızlı düşünmemizi sağlar. Zihnimize pratiklik yetisi kazandırır.

– Kitap okumak konuşmamızı da etkilemektedir. Çünkü kitap okumak kelime haznemizi geliştirmektedir.

– Kitap okumak kimi okuyuculara göre kendisini kitapta ki bir karakterle birleştirmektir. Bu durum okuyucuya öyle perspektifler sunar ki aslında bu bir terapidir.

– Kitap okumanın bir diğer faydası da kitaplar elektirkle, benzinle ya da suyla çalışmazlar. İnternet ve ya elektrik kesintileri hayatımızı felç edebilicek bir öneme sahipken kitaplar istediğimiz her dakika bizlere arkadaşlık edebilirler.

– Kitap okumak hayatı, insanları, çevreyi, doğayı, hayvanları aslında herşeyi sevdirir.

– Kitap okumak genel kültürümüzü artırır.

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Sizler bile hiçbir kaynağa ihtiyaç duymadan sayfalarca kitap okumanın faydalarından bahsedebilirsiniz. Kitap okumak önemli bir alışkanlıktır. Sizlerde bundan sonra ki yaşamınızda kitap okumaya önem gösteriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.