Elmanın Faydaları » Faydalari.gen.tr

Elmanın Faydaları

Elmanın faydaları saymakla bitmiyor. Kanser ile savaşmasından cildinizi güzelleştirmeye kadar elmanın faydalarını görebilirsiniz. Faydalarından bahsetmeden önce elma konusunda biraz bilgi aktaralım. Elma insanların eski çağlardan beri tükettiği besinlerin başında gelmektedir. Elma yurdumuzun bir çok bölgesinde yetişmesine rağmen, ülkemiz için anavatanı Amasya olarak kabul edilmektedir. Elmanın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Eski zamanlarda Çinliler elmanın, ateş düşürme ve serinletme gibi birçok faydasının olduğunu fark etmişlerdir. Eski Romalılar ise elmanın kabız giderici özelliğinden faydalanmışladır. Yine eski çağlarda birçok medeniyet elma posasının bağırsakları çalıştırmasından oldukça faydalanmışlardır. Günümüzde

Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

ise elmanın bu faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Hepimizin severek tükettiği bu meyvenin en popüler bilgilerini sizler için bu yazımızda bir araya getirmeye çalıştık. İşte bunlardan bazıları;

 Elma Kanser İle Savaşıyor

Her ne kadar çoğu kişi elmayı kabuğunu soyduktan sonra yemeyi sevse de elma kabuğunun içerdiği ‘triterpenoid’ isimli madde karaciğer kanseri, kalın  bağırsak kanseri ve göğüs kanserine karşı vücut direncin artırıp kanser hücreleri ile savaşmaktadır. Ayrıca elmayı kabuğu ile birlikte yemenin  faydalarından birisinin de bağırsakları çalıştırması olduğunu bir kere daha hatırlatalım.

 Elma Cildimizi Gençleştirir

Her gün düzenli elma tüketimi sayesinde vücudumuz, yaşımız ilerlemesine rağmen hala dinç kalabilmektedir. Elma içerdiği antioksidanlar sayesinde  yıllar geçse de bedenimizi dinç ve diri tutmaktadır.

Bir Çok Hastalığa Doğal İlaç

Kolesterol hastaları için elmanın faydaları büyük önem taşımakla birlikte elma, vazgeçilmez olarak tükettikleri meyvelerin başında gelmektedir. Kolesterol rahatsızlığı yaşayan insanlar, elmanın daha çok kabuğundan faydalandıkları için elmayı çok iyi yıkamayı unutmalılar.
Fazla kilolarından şikâyet ettiği için diyet yapan insanlarda kesinlikle elmayı en çok tükettikleri besin sıralamasında birinci sıraya koymalılar. Çünkü elma insanda tokluk hissi uyandırdığı için fazla yemek yenmesinin önüne geçmiş olur.
Kandaki şeker miktarını düzenlemesi elmanın faydaları arasında yer almaktadır. Ancak elmanın bu özelliğinden faydalanabilmek için elmayı kabuğu ile tüketmemiz şart. Çünkü posalı meyveler içerdikleri ‘pektin’ isimli madde sayesinde kandaki fazla şekeri depolayabilmektedirler.

Madde Madde Elmanın Faydaları

 • Günde bir elma tüketimi çoğu hastalığa karşı vücut direncimizi artırır. Hatta birden fazla tüketilmesi çağımızın en belalı hastalıklarından birisi olan kanser ile vücudumuzun savaşmasını sağlar.
 • Elmayı posası ile birlikte tüketmek bağırsakları çalıştırır, kabızı önler.
 • İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Astım hastalarının en çok faydalandığı meyvelerden birisi elma olmalıdır. Çünkü elma nefes almayı kolaylaştırır.
 • Mide yanmasını (gastrit) önler.
 • Düşük kalorili olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca tokluk hisside uyandırır.
 • Yüksek tansiyonu kontrol altına alır.
 • Isırarak tüketildiğinde ise dişleri temizler. Diş etlerimizi güçlendirir.
 • Elma diyabet rahatsızlığının tedavisi için oldukça faydalıdır.
 • Elma kış günlerinin vazgeçilmez hastalığı olan gribin bas düşmanıdır.
 • Elma tüketimi Alzheimer riskini azaltır.

Her gün mutlaka en az bir tane elma tüketmeyi unutmayınız. Elmayı posası ile tüketmeye özen gösteriniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.