Ada Çayının Faydaları » Faydalari.gen.tr

Ada Çayının Faydaları

Ada çayı yılın her dönemi bulunabilmektedir. Ada çayı taze, kurutulmuş, griye çalan yeşil renkte, yaprak ve ya toz halinde bulunabilir. Tarih boyunca gerek gıda maddesi olarak gerekse sağlığa olan faydaları ile kullanılmış, günümüze kadar gelmiştir. Ada çayının faydalarından bazıları ise;

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
Astım ve Bronşit hastalıklarına iyi gelir. Etkilerini azalttığı görülmektedir.
Adaçayının faydası olarak akciğerin temizlenmeside söylenebilir.
Ada Çayı Stresin atılması ve sakinleşme knusunda oldukça faydası bulunmaktadır.
Alzheimer hastalığına karşı yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir.
Boğaz ağrısı ve sinirsel baş ağrılarını hafifletir.

Ada çayının faydalarından bazıları bunlardır. Daha saymakla bitmeyecek kadar fazla sayıda faydası bulunmaktadır. Ada çayının hazırlanışı ise şu şekildedir.

2 Çay kaşığı ada çayına kaynamış suyu dökün ve 10 dk kadar beklettikten sonra içebilirsiniz. Acı olması gibi durumlar söz konusu olursa limon ve ya bal damlatabilirsiniz. Ayrıca Ada çayının faydalarından tam olarak faydalanabilmek için günde 1-2 fincan içilmesi önerilmektedir. Peki ada çayının yan etkileri varmıdır ? Hamile ve bebek emziren kadınların ayrıca epileptik kişiler tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Fazla kullanılması durumda içindeki bileşenlerden bazıları toksik etkiye yol açabilmektedir. Ada çayının faydalarından tam olarak faydalanabilmek için bu konulara kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak 2 haftadan fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir. Yazılanlar dışında bir sağlık sorununuz varsa mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Ada çayını nerden bulabilirsiniz ? Ada çaylarını yerel pazarlarda ve ya aktarlarda bulabilirsiniz. Grimsi yeşil renkte ve üzerinde siyah noktalar olan ada çayı C vitamini bakımından daha zengin olması açısından organik olarak üretilen ada çaylarını alabilrisiniz. Organik olarak üretilen ada çaylarının faydalarından biri de besin deeğerlerinin yüksek olmasıdır.

Ada çayını nasıl saklamalısınız ?

Taze ada çayını biraz hava alabilen kapalı bir kavanozda saklayabilirsiniz. Kurutulmuş ada çayını ise hava almayan bir kavanozda saklamanızın faydası 6 aya kadar tazeliğini koruması olacaktır.

Ada çayı akdenize kıyısı olan ülkelerde yetişmekte ve yıllardır tüketilmektedir. Tedavi amaçlı kullanılan şifalı bitilerin arasında yer alan ada çayı günümüzde hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ada çayının efsaneleşen faydaları nedeniyle tarih boyunca farklı kültürlerde kullanılmıştır.

You may also like...

1 Response

  1. özge diyor ki:

    çok işime yaradı özellikle unutkanlığa iyi geliyo faydalı bilgi için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.